Mikulov, Pálava a Svatý kopeček

Mikulov a Pálavské vinobraní

Když se vydáte z Bavor po cyklostezce Stará hora, máte to pouhé asi tři kilometry do historického  městečka Mikulov, které aspoň jednou za život musí navštívit každý... Město každoročně přitahuje umělce i turisty z celého světa. A nejen když se koná věhlasné Pálavské vinobraní – vždy druhý zářijový víkend, kdy zde na milovníky kulinářských lahůdek, dobrého pití a kultury čekají tři dny bujarého veselí s rozmanitým programem. Nechybí ani vinařská tržnice či stánky s přírodním energetickým drinkem – burčákem.

Obří sud ve sklepení zdejšího zámku je údajně největší v Evropě. Ve městě je přes 220 zapsaných nemovitých kulturních památek. Dominantou Mikulova je barokní zámek z r. 1719, v historickém jádru města můžete navštívit rodinnou hrobku Ditrichštejnů. Proslulý židovský hřbitov se svými asi čtyřmi tisíci náhrobky patří k největším na Moravě. Ve městě je i moderní veřejné koupaliště.

Výšlap na Svatý kopeček

Po Křížové cestě se 14 kapličkami se můžete vydat nejlépe pěšky na Svatý kopeček s barokní kaplí sv. Šebestiána z r. 1679. Z vrcholu Svatého kopečku je nádherný výhled na město Mikulov. S kolem bude lépe vystoupat po naučné stezce z Habánské ulice.

Majestátní Pálava

Bílé vápencové hřbety Pálavy nemůžete minout. Ať pojedete odkudkoliv, vynoří se náhle před vámi se svými Dívčími hrady na jednom konci, nejvyšším bodem Děvín (550 m n.m.) uprostřed a Svatým Kopečkem na opačném konci nad Mikulovem. Pro své teplé klima a úrodné vápencové půdy už ve středověku vzbudila Pálava zájem brněnských měšťanů, kteří v okolí Mikulova založili rozsáhlé vinice. Pavlovské vrchy jsou mimořádně bohatým ekosystémem s množstvím vzácných druhů rostlin.

Jeskyně Na Turoldu

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Jehličková a kulovitá výzdoba připomínající korály v návštěvnících vyvolává dojem procházky na dně jurského moře. Spolu s jeskyní Liščí díra tvoří 2,5 km dlouhý labyrint chodeb. Jeskyně je otevřena od května do října a pohodlně se k ní dá dostat po červené turistické značce procházející přes Pavlovské vrchy. Ještě malé doporučení - hodí se vzít si něco teplejšího na sebe. V celé jeskyni je totiž po celý rok okolo 8 °C.

Malé Chorvatsko

Pokud město Mikulov s jeho úzkými uličkami a architekturou v mnohém připomíná Itálii, pak zatopený vápencový lom (mapa) na Janičově vrchu u Mikulova ve vás jistě evokuje skalnaté chorvatské pláže. I když značky upozorňují, že vstup do areálu lomu je zakázán a pohyb a koupání ve vodě pod lomovými stěnami životu nebezpečné, málokdo si s tím láme hlavu. O víkendu místo připomíná veřejné koupání pro obyvatele Mikulova, ale večer a ve všední dny je tu poměrně klid. Nicméně už na začátku minulého století právě v těchto místech stávala veřejná plovárna a téměř o sto let později se sem shodou okolností jezdí za plaváním také.

Kontakty


Apartmány Bavory
Bavory 138
692 01 Bavory 138


mobil: +420 737 246 500
info@degustacni-salon.cz

Odběr newsletteru


Přihlašte se pro odběr našich akcí
Přihlásit k odběru

Přihlásit k odběru